Kategorie
Artykuły

WordPress czy Joomla, który wybrać?

CMS to system zarządzania treścią w serwisie internetowym. Oprogramowanie to pozwala w łatwy sposób tworzyć, edytować i aktualizować treści i informację w witrynie bez znajomości HTML, CSS, PHP czy JS. Każdy użytkownik ma możliwość skorzystania z takiego systemu. Do takich systemów zalicza się m.in. WordPress czy Joomla.

CMS WordPress

WordPress to system, który pierwotnie powstał z myślą o blogerach. Z czasem system rozrósł się, a ilość wtyczek się zwiększyła. CMS WordPress jest prosty i intuicyjny. Choć by wykorzystać jego pełny potencjał, przydadzą się umiejętności programistyczne. Interfejs WordPress nie jest skomplikowany. Komunikaty na stronie przypomną nam o aktualizacjach, a wtyczki możemy znaleźć bezpośrednio w CMS. W przypadku jakichkolwiek problemów znajdziemy w internecie setki stron poświęconych temu systemowi i rozwiązań ewentualnych problemów. W WordPress jest dużo wtyczek, które ułatwiają wiele zadań.

CMS Joomla

Joomla ma dużo bardziej rozbudowane menu niż WordPress. Warto tu jednak zauważyć, że jest tak, ponieważ Joomla domyślnie oferuje wiele opcji, podczas gdy w WordPress trzeba po prostu zainstalować odpowiednie wtyczki.

Jakie witryny możemy budować w poszczególnych systemach CMS?

Modyfikowanie witryn pozwala efektywnie wykorzystywać możliwości systemów zarządzania treścią. WordPress może pochwalić się 50 000 wtyczek, z których wiele jest bezpłatnych. W Joomla mamy możliwość personalizacji wtyczek. Warto przy wyborze wtyczek być ostrożnym, gdyż hakerzy często wykorzystują takie wtyczki jako sposób włamań na strony. Z tego względu warto wybierać te popularne, bo to minimalizuje ryzyko.

WordPress może zostać blogiem, wizytówką. Gdy włożymy w niego trochę pracy, może zostać wielojęzycznym serwisem lub sklepem internetowym. Ma jednak swoje ograniczenia.

Joomla z drugiej strony jest systemem, który można rozbudowywać praktycznie bez końca. Dobrze jest znać podstawy programowania, ale dostępne są również wtyczki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że dużo z nich jest płatnych. Z pomocą Joomla można stworzyć bardzo zaawansowane strony. Chociażby bardzo rozbudowany sklep internetowy czy stronę e-urzędu.

W obu systemach można tworzyć własne rozszerzenia, jest to jednak dużo trudniejsze.

Wsparcie w rozwiązywaniu problemów

Zarówno WordPress, jak i Joomla szczycą się ogromną społecznością użytkowników. Większość problemów, jakie możemy napotkać, została już wcześniej rozwiązana. Wystarczy poszukać odpowiedzi na formach internetowych. Możemy znaleźć na nich tysiące wątków poruszających przeróżne zagadnienia.

Choć możemy wspomagać się społecznością na forach, warto rozważyć skorzystanie z usług specjalisty od danego systemu CMS. Taki ekspert szybko rozwiąże problem, oszczędzając nasz czas. Z pomocą specjalisty nie tylko rozwiążemy problemy, ale również rozwiniemy serwis. To może być ciekawa opcja, ale należy liczyć się z kosztami.

Motywy, szablony

Motyw to nie tylko wygląd strony, ale również kompletna architektura witryny. Zarówno w WordPress, jak i w Joomla istnieje możliwość zakupu takiego motywu. Istnieją bezpłatne opcje motywów, jednak w takim wypadku zapewne będzie trzeba je dostosować z pomocą wtyczek. Wiąże się to z koniecznością posiadania trochę większych umiejętności w zakresie CMS.

Specjaliści od CMS podczas budowania strony bazują na bezpłatnych motywach. Rozbudowują je tylko o naprawdę potrzebne funkcje, co ułatwia klientowi zarządzanie stroną.

Zalety i wady WordPress

Zalety WordPress:

  • Prosta obsługa

Obsługa systemu WordPress jest intuicyjna. Menu jest dobrze zaplanowane i czytelne.

  • Funkcjonalność

Społeczność WordPress cały czas poprawia system, rozwiązuje problemy oraz tworzy nowe motywy i wtyczki, zarówno w darmowej, jak i płatnej wersji.

  • Personalizacja motywów

Motywy można dostosować, zmieniając kolor, dodając logo, ustalając tło. Można korzystać zarówno z bezpłatnych, jak i płatnych motywów o różnej tematyce.

  • Wtyczki

WordPress ma w swojej ofercie kilka tysięcy wtyczek. Dzięki czemu można z łatwością rozwijać stronę.

  • Brak opłat

WordPress można pobrać i modyfikować bez opłat. Istnieje wiele darmowych wtyczek.

  • Duża społeczność

Użytkownicy chętnie dzielą się swoimi sposobami na rozwiązywanie problemów.

Wady WordPress:

  • Znajomość kodowania

Choć nie jest to wymagane, by korzystać z tego systemu, może to ułatwić korzystanie z WordPress.

  • Bezpieczeństwo

Przez to, że system ten jest tak popularny, narażony jest na ataki hakerskie, dlatego należy zachować dużą ostrożność.

  • Wydajność

System ten zawiera duży wybór wtyczek, jednak zastosowanie zbyt dużej ich ilości może skutkować pogorszeniem się wydajności witryny.

Zalety i wady Joomla

Zalety Joomla:

  • Prosta instalacja
  • Wtyczki

Joomla posiada duży wybór wtyczek.

  • Wsparcie techniczne

Użytkownicy mogą korzystać z poradników, które pomogą rozwinąć stronę. Joomla ma forum dyskusyjne oraz sporą społeczność zarówno w języku angielskim, jak i języku polskim.

Wady Joomla:

  • Wydajność

Gdy witryna będzie posiadała zaawansowane funkcje lub spory ruch może to przyczynić się do spadku wydajności strony.

  • Koszty

Niektóre wtyczki, które są darmowe w innych narzędziach, są płatne w Joomla. Z tego powodu warto zastanowić się, co będzie nam potrzebne, gdzie jest to korzystniejsze i na tej podstawie dokonać wyboru.

  • Rozbudowane menu

Z początku ogromna ilość funkcji może okazać się przytłaczająca dla nowych użytkowników.

Podsumowanie

W przeciwieństwie do WordPress w Joomla mamy prawie nieograniczone możliwości rozbudowy. Jednak WordPress jest łatwiejszy w obsłudze, w szybki i prosty sposób zbudujemy w tym systemie podstawową witrynę. W Joomla z kolei zbudujemy bardziej zaawansowane strony. W obu systemach uzyskamy pomoc od dużej społeczności. Wybór w ostateczności będzie zależał od celu oaz umiejętności osoby, która zakłada daną witrynę.