Dieta ketogeniczna, nazywana również ketogenna (w skrócie keto). Ludzie od zawsze sięgają po różne diety, aby osiągnąć efekt odchudzający. Jednakże są ludzie, którzy muszą stosować dietę ze względów zdrowotnych. Dieta ketogeniczna ma wiele pozytywnych zalet. Dieta powinna być, prowadza przez dietetyka, który będzie cały czas monitorował sytuację. Nieprawidłowe stosowanie się do zaleceń i jadłospisu może nawet doprowadzić do kwasicy ketonowej, która jest niebezpieczna dla zdrowia, ona również przyczynia się do powstania kamieni nerkowych.
Co wiemy na temat diety wysokotłuszczowej?
Jest to zmiana sposobu odżywiania, która ma radykalny wpływ na proces metaboliczny, który zachodzi w organizmie człowieka. Jak wiemy podstawowymi wartościami, jakimi musimy dostarczać do naszego organizmu, są węglowodany. Jednak w diecie keto są one całkowicie wyeliminowane i zastąpione tłuszczami. Możemy tutaj zauważyć zupełnie sprzeczne informacje, ponieważ przy normalnym funkcjonowaniu powinny zostać one ograniczone do minimum.
Na czym polega dieta ketogeniczna, zwana również ketegenną?
W diecie keto chodzi o całkowite odstąpienie od spożywania węglowodanów, ograniczenie cukrów, nawet tych w owocach i warzywach, a konsumowanie produktów zawierających dużo tłuszczów, tj. tłuste mięso, ryby, śmietany, masła, orzechy czy oleje. Tłuszcze powinniśmy wybierać i spożywać te o najwyższej jakości. Do spożycia przy tej diecie zaleca się oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado, z owoców możemy wyróżnić, np. awokado. Jeśli chodzi o warzywa, to zezwala się na : brokuły, paprykę, ogórki i pomidory, itd.
Zalety diety ketogenicznej
- Utrata tkanki tłuszczowej przyczynia się do lepszego funkcjonowania pracy serca, nerek i innych narządów;
- Obniżenie ciśnienia tętniczego;
- Zmniejszenie cukrów, cholesterolu oraz trójglicerydów (zmniejszenie ryzyka zawałów serca, udarów, miażdżycy tętnic);
- Zmniejszenie niektórych objawów chorób neurologicznych;
- Dobry wpływ na jamę ustną;
- Syte posiłki.
Wady diety ketogenicznej
Niektórzy mają problemy z zastosowaniem się do diety, ponieważ wymaga przestrzegania jej zasad. Dieta ta wymaga od osoby silnej woli i dużego samozaparcia. Poniżej przedstawimy inne wady, które są z wyniku stosowania diety keto:
- Problemy z układaniem jadłospisów z posiłkami wysokotłuszczowymi;
- Dłuższy czas na przystosowanie się do zasad i nabrania nowych nawyków żywieniowych;
- Posiłki ubogie w witaminy i minerały – dodatkowa suplementacja;
- Problemy trawienne – brak błonnika w posiłkach, co może doprowadzać do zaparć;
- No początku mogą występować objawy takie jak: trądzik, czy rozdrażnienie;
- Nie mogą stosować jej osoby bardzo otyłe (ponieważ ich stan nie jest dobry), mają problemy z nerkami, wątrobą oraz trzustką;
- Przeciwskazaniem do stosowania jest również fakty bycia w ciąży, czy karmienie piersią;
- Zaburzenia hormonalne.
Dieta ketogeniczna – od czego zacząć?
- Ograniczenie węglowodanów;
Zalecana ilość węglowodanów w diecie keto to ok. 30 g dziennie. Ich ograniczenie polega na wyeliminowaniu składników, które go zawierają, np. słodycze, pieczywo, makarony i kasze oraz owoce i warzywa.
- Zwiększenie spożywanych tłuszczów;
Tutaj nie ma nic skomplikowanego, musimy zwiększyć spożycie produktów wysokotłuszczowych, np. smażyć częściej na oliwie, zajadać orzechy itp.
- Spożywanie odpowiedniej ilości białka;
Białko jest niezbędne w tej diecie, ponieważ pomaga nam w procesie adaptacji i pomaga utrzymać dobry stan zdrowia. Białko powinniśmy przyjmować w stosunku 1 gram na 1 kilogram prawidłowej masy ciała. Warto tutaj zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ możemy go przyjąć za dużo (jeśli jesteśmy osobą otyła i przeliczymy to na swoją rzeczywistą masę ciała). Białko obliczamy na tzw. masę suchą (czyli tyle ile potrzebują nasze mięśnie, a nie tkanka tłuczowa).
- Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu i elektrolitach;
Zaczynając dietę, nasz organizm będzie musiał się przestawić i przyswoić do nowego sposobu odżywiania. W tym przypadku zalecane jest większe spożywanie wody, ponieważ możemy dopuścić do sytuacji odwodnienia organizmu. Minimalne picie wody to 2 litry dziennie. Dodatkowo pamiętajmy o elektrolitach, które również będą tutaj niezbędne.
Co możemy jeść w diecie keto?
Dieta praktycznie w całości zbudowana jest na tłuszczach, gdzie dodatkiem do niej jest białko.
- Mięso – wołowina, wieprzowina, kurczak, indyk, parówki, kiełbasa, wędlina i bekon – oczywiście wszystkie najlepszej jakości;
- Ryby (tłuste) – łosoś, śledzie, tuńczyk, sardynki;
- Owoce morza;
- Jaja;
- Wszystkie rodzaje serów;
- Warzywa o niskiej zawartości węglowodanów – pomidory, papryka, ogórki, brokuły, kalafior, cukinie, bakłażany, szparagi, oliwki i warzywa liściaste;
- Owoce (ograniczone ilości) – maliny, jagody, porzeczki, truskawki;
- Awokado;
- Oleje – lniany, rzepakowy, kokosowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, najlepiej tłoczone na zimno;
- Grzyby – najlepiej gdybyśmy usmażyli je na tłuszczu.
W diecie keto są produkty, które powinniśmy unikać bądź ograniczyć ich spożywanie
- Słodycze;
- Słodzone napoje, soki owocowe, wina słodkie, drinki, słodzona kawa i herbata;
- Owoce, które zawierają dużo cukrów – mandarynki, brzoskwinie, jabłka, gruszki, winogrono, czy pomarańcze;
- Warzywa, które mają dużo węglowodanów – zielony groszek;
- Produkty zbożowe – kasze, ryż, makarony, kukurydza, mąki, płatki
- Ziemniaki.
Podsumowanie
Stosowanie diety ketogenicznej bardziej jest w przypadkach, gdzie występują problemy zdrowotne. Jednakże wpływa ona na spadek masy ciała. Jest również ona syta, więc pomoże nam ograniczyć spożywanie dużej ilości kalorii. Dieta keto, nie należy do najłatwiejszych, jest bardzo restrykcyjna, wymaga odpowiedniego doboru produktów, które są najwyższej jakości. W dzisiejszych czasach jest ona bardziej polecana do procesu odchudzania. Pamiętajmy, aby być pod okiem specjalisty, który nam pomoże i będzie monitorował nasz stan zdrowia.